۱ – چرا بعضی افراد با اینکه به ۳۰ سالگی نزدیک شده اند ، هنوز دچار آکنه هستند ؟

عاملی که باعث ایجاد آکنه در افراد بالغ می شود ، دقیقا همان عاملی است که موجب بروز آکنه در نوجوانان می شود و آن عبارت است از وجود چربی اضافه پوست و باکتریها.هرگونه تغییر در میزان هورمونهاى جنسى از جمله بارداری یا دوران قاعدگی می تواند باعث بالاتر رفتن میزان چربی پوست يا سبوم گردد.خانمهای سیگاری هم بیشتر از سایرین در معرض خطر آکنه هستند.سن بالاى بيست و پنچ سالگى و ادامه جوش در خانم مى تواند ناشى از تاثير هورمون ها باشد.آکنه می تواند زمینه ارثی نیز داشته باشد.بعضی افراد ، تا چهل یا پنجاه سالگی هم دچار این مشکل هستند.

۲ – من پوستم را به دفعات زیاد می شویم اما باز هم روی پوستم دچار جوشهای سر سیاه است . چرا؟                                                                                           

شستن زیاد ، جوشهای سرسیاه پوست را از بین نمی برد.چون  جوشهاى سر سیاه در زیر سطح پوست و در دهانه منافذ نیمه مسدود تشکیل می شود.جایی که چربی پوست (که سبوم نامیده می شود)،با هوا تماس پیدا می کند.وقتی که منفذ،به طور کامل بسته شود،جوش سر سفید تشکیل می شود.
صورت خود را روزانه دوبار و همچنین بعد از تعریق زیاد،با یک مایع شستشوی ملایم به همراه آب ولرم و نه خیلی داغ،بشویید.هرگز چوست خود را اسکراب نکنید چون باعث بدتر شدن آکنه می شود.

۳ – آیا مصرف قرصهای ضد بارداری،می تواند موجب بروز یا کاهش آکنه می شود؟

قرصهای ضد بارداری،می تواند به خانمها برای کنترل و کاهش آکنه کمک کند.هورمونهای موجود در این قرصها، هورمونهای آندورژن را که باعث فعالیت زیاد غدد چربی پوست می شود،کاهش می دهد.بااین حال،در کنار مصرف این قرصها،باید یک برنامه منظم روزانه برای مراقبت از پوست جوشدار خود داشته باشید.

۴ – آیا آرایش کردن ، می تواند سبب بروز آکنه شود؟
بله.در واقع هرچیزی که شما به پوست خود می زنید می تواند باعث مسدود شدن منافذ پوست بشود.
توصیه می شود از مواد آرایشی و کرمهای ضدآفتاب بدون چربی استفاده کنید.استفاده از محصولات مخصوص پوستهای آکنه اى (Non-acnegenic) و محصولاتی که منافذ پوست را مسدود نمی کنند Non-comedogenic برای این گونه از پوستها بهتر هستند.پنکیک ها و پودرهای صورت،نسبت به کرم پودرها و فاندیشنهای کرمی،می تواند انتخاب بهتری باشد.اگر اصرار به استفاده از فاندیشنهای کرمی دارید،از نوع بدون چربی Oil free استفاده نمایید که معمولا حاوی Dimethicone و Cyclomethicone هستند.

۵ – شغل من پر استرس است.آیا این مورد در ایجاد آکنه نقش دارد؟
استرس به عنوان عامل موثر در ایجاد آکنه شناخته نمی شود.در بیشتر موارد وضع کامل برعکس است.یعنی وجود آکنه،باعث ایجاد و افزایش اضطراب می شود.درمان موثر آکنه،می تواند به کاهش اضطراب نیز کمک شایانی کند.با این وجود هستند کسانی که اضطراب،آکنه آنها را تشدید می کند.اگر فکر می کنید استرس باعث بدتر شدن آکنه شما می شود،می توانید با استفاده از تکنیکهایی مثل نفس عمیق یا مدیتیشن و مراقبه،سطح استرس خود را پایین بیاورید.

۶ – آیا بین آکنه و خوردن شکلات،رابطه ای وجود دارد؟
تحقیقات انجام شده،هیچ رابطه ای بین خوردن شکلات،شکر و غداهای چرب و ایجاد آکنه نشان نمی دهد.اما اگر خوراکی خاصی وضعیت آکنه شما را بدتر می کند،از خوردن آن اجتناب کنید.غذاهای چرب و شیرین،از راههای دیگری سلامت شما را تهدید می کنند.بروز دیابت و بیماریهای قلبی مثالهایی از این نوع بیماریهاست.
۷ – آکنه عمقی چیست؟
آکنه عمقی،معمولا دردناک و آزاردهنده است.این نوع آکنه زمانی تشکیل می شود که منفذ پوست،در عمق و در فاصله زیاد از سطح پوست مسدود می شود.پزشکان معمولا این نوع آکنه را برای کوتاه مدت با تجویز آنتی بیوتیک درمان می کنند.
استفاده از کورتیکوستروید Corticosteroids می تواند باعث رفع التهاب پوست شود. کرمهای حاوی رتینوید Retinoids هم در کمک به درمان این نوع آکنه مفید خواهد بود.
به هیچ وجه این جوشها را فشار ندهید و دستکاری نکنید.چون باعث بدتر شدن آنها می شود و بعد از برطرف شدن جوش،جای آن باقی خواهد ماند.
۸ – آیا بین کم خونی و آکنه رابطه ای وجود دارد؟
هنوز رابطه ای بین کم خونی،کمبود آهن و آکنه ثابت نشده است ولی تعداد معدودی از آزمایشها،رابطه کمی بین این دو را نشان داده اند.با این همه،متخصصان بر این باورند که کم خونی نمی تواند دلیل اصلی بروز آکنه باشد.اما مصرف بیش از حد ترکیبات روی،برای درمان آکنه می تواند به بیماری کمبود آهن و مس بیانجامد.
۹ – آیا من پوست همیشه دچار آکنه خواهم بود؟
به طور معمول،آکنه با بالاتر رفتن سن کاهش و بهبود می یابد.براساس یک تحقیق،آکنه بعد از ۴۴ سالگی به ندرت مشاهده می شود و در خانمها،با رسیدن به سن یائسگی از بین می رود.
تا قبل از رسیدن به این سن،خوشبختانه راههای درمانی برای کنترل آکنه در بزرگسالان وجود دارد.بیشتر افراد،استفاده چند محصول در کنار هم را مفید تر ارزیابی می کنند.
معمولا درمان آکنه،زمان بر است و بین ۴ تا ۱۲ هفته ممکن است به طول بیانجامد و لازم است شما روند درمانی خود را پیگیری کنید تا به نتیجه مطلوب برسید.
۱۰ – بهترین راه درمان آکنه چیست؟
کرمهای حاوی بنزویل پراکسید Benzoyl Peroxide،اسید سالیسیک Salisic Acid یا آلفا هیدروکسی اسید Alpha-Hydroxy Acid جزء ابتدایی ترین محصولات درمانی آکنه هستند..رتینویید Retinoids که کرمی است با پایه ویتامین A هم می تواند برای باز کردن منافذ بسته پوست مفید باشد.پزشک شما علاوه بر اینها،می تواندکرمهای قوی تر یا داروهای دیگری برای کمک به بهبود آکنه برای شما تجویز کند.مانند آنتی بیوتیکها یا رتینویید خوراکی یا خنثی کننده های آندروژن یا قرص ضد بارداری با دوز بسیار پایین.معمولاً براى درمان اكنه نياز به معاينه دقيق و متوالى پزشك متخصص پوست مى باشد.
۱۱ – بهترین راه جلوگیری از ایجاد آکنه چیست؟
ابتدا به یاد داشته باشید که تا جایی که امکان دارد به پوست صورتتان دست نزنید.دست زدن و لمس کردن پوست صورت،باعث چرب شدن آن می شود و باکتری ها را برای فعالیت مخرب آماده می کند.
دوم اینکه موهای چرب خود را دور از پوست صورتتان نگه دارید و از محصولات مراقبت از موی بدون چربی استفاده نمایید.محصولات مراقبت از موی روغنی،بعد از تماس موه با پوست صورت،روی پوست منتقل می شود و باعث بسته شدن منافذ پوستی می گردد.
نکته سوم این است که باید با پوست خود با ملایمت رفتار کنید.به طور مثال، برای شستشو،از مواد شوینده ملایم و به جای لیف یا اسفنج،از نوک انگشتان صورت استفاده نمایید.

تماس با ما

 بابل، میدان کشوری، خ, سرگرد قاسمی، جنب آزمایشگاه فیروزجاهی، مجتمع باران طبقه سوم

 

 تلفن : 32288838 - 011

 

 ایمیل : info @ dr-adabi.ir

 

 سایت : www.dr-adabi.ir

Template Design:Dima Group