مورد شستشو و مراقبت معمول پوست چه نكاتي مهم است ؟ 

شستشوي روزانه پوست تمام بدن مخصوصأ در افراد با پوست حساس، خشك و تحريك پذير توصيه نشده و لازم نيست.

در افراد با پوست تحريك پذير و خشك بهتر است از صابون­هاي ملايم و يا مواد شوينده غيرصابوني استفاده شود و ترجيحاً از كرم­ها و لوسيون­هاي مرطوب كننده بدون عطر بعد از استحمام و در مواقع خشكي پوست در طول روز استفاده شود.

استفاده منظم از كرم­هاي ضد آفتاب به كاهش و جلوگيري از روند پيري پوست كمك مي­كند.

آيا استفاده از پمادهاي كورتوني (استروئيد) در كودكان قدغن است ؟ 

خير، در صورت مصرف صحيح پمادهاي كورتوني تحت نظر و با دستور پزشك مي­تواند كاملاً بي­خطر بوده و در بهبود بيماري پوستي كودك مؤثر باشد.

اگزمای دست بيشتر در چه افرادی ايجاد مي شود ؟ 

در خانم­ها بيشتر از آقايان ايجاد مي­شود و در افرادي كه دفعات شستشوي دست آنها بيشتر بوده و در معرض سايش مكرر و تماس با مواد شيميايي تحريك كننده و حساسيت­زا هستند بخصوص خانم­هاي خانه­دار بيشتر مشاهده مي­شود.

توصيه مي­شود از دستكش در موقع كار با مواد تحريك كننده و حساسيت­زا استفاده شود و بعد از شستشوي ضروري دست حتماً كرم­هاي نرم و مرطوب كننده بكار برده شود.

علت كهير چيست ؟ 

در بسياري از موارد علت كهير با تمام بررسي­ها نيز مشخص نمي­شود، ولي بعضي مواد خوراكي از جمله مواد نگهدارنده و افزودني­هاي غذايي، داروها، گردوغبار، گرده گياهان، نيش حشرات، عفونت در نواحي مختلف بدن و بعضي بيماري­هاي داخلي منجمله تيروئيد مي­تواند باعث كهير شود؛ همچنين عواملي مثل سرما، گرما، آفتاب، خاراندن، فشار و ضربه به بدن نيز مي­تواند باعث كهير شود.

چه عواملي باعث تشديد آكنه (جوش) ميشود ؟ 

افزايش ترشح چربي در پوست و مسدود شدن منافذ غدد چربي پوست با مشاركت ميكروبهاي واقع در غدد چربي در سطح پوست، زمينه خانوادگي، بعضي از داروها مخصوصاً استروئيدها (كورتون) و استرس مي­تواند باعث ايجاد و تشديد آكنه شود.

نقش تغذيه در آكنه هنوز كاملاً مشخص نيست ولي مصرف لبنيات و بعضي مواد قندي در بعضي مطالعات مورد بررسي قرار گرفته است. عوامل هورموني در بروز آكنه مي­تواند نقش زيادي داشته باشد.

توصيه مي­شود از دستكاري جوشها، مخصوصاً جوشهاي ملتهب و قرمز و چركي اكيداً خودداري نموده و از مصرف مواد آرايشي چرب و روغني پرهيز شود.

بيماري داءالصدف (پسوريازيس) چيست و چه عواملي باعث تشديد آن مي شود ؟ 

يك نوع بيماري التهابي مزمن پوسته دار و شايع پوستي است كه علت دقيق آن نامشخص بوده و در بروز آن عوامل متعددي از جمله عوامل ارثي و فاميلي نقش دارند.

بعضي داروها، عفونتها، ضربه و خشكي پوست و كاهش رطوبت هوا و استرس در تشديد آن مي­تواند مؤثر باشد.

زرد زخم چيست ؟ 

يك نوع عفونت شايع و مسري پوست با منشاء باكتري است كه مخصوصاً در كودكاني كه تماس نزديك و مكرري با يكديگر دارند بويژه در آب و هواي گرم و مرطوب شايع­تر است.

ممكن است روي نواحي خراشيدگي و يا گزش حشرات و يا اگزماي پوستي ايجاد شود. براي درمان آن بايد به پزشك مراجعه شود تا داروي آنتي­بيوتيك موضعي و در صورت لزوم خوراكي تجويز شود.

زگيل چيست و راه هاي انتقال آن به چه فرمهايي است ؟ 

يك نوع بيماري مُسري ويروسي به علت ويروس پاپيلوماي انساني است كه از طريق تماس با پوست آسيب ديده (مثل ترك­خوردگي يا سائيدگي) منتقل مي­شود و در سطوح مختلفي از بدن از جمله دست و پا و صورت و نواحي تناسلي ممكن است بروز نمايد. معمولاً خود را به شکل برجستگی یا سطح زبر و خشن با نقاط ریز داخل آن نشان می­دهد.

علت بیماری هرپس (تبخال) چیست و آیا در نواحی دیگری غیر از لب هم بروز می کند ؟ 

بیماری تبخال (هرپس) یک بیماری ویروسی مُسری به علت ویروس هرپس HSV تیپ 1 یا 2 است که خود را معمولاً به صورت ضایعات تاولی ریز توأم با سوزش و درد نشان می­دهد. ضایعات ممکن است هر از چندگاهی مرتباً در یک ناحیه عود (برگشت) داشته باشد.

یکی از نواحی معمول (شایعترین محل) بروز آن در حاشیه لب­هاست، ولی می­تواند در سایر نواحی از جمله نواحی تناسلی، نوک انگشتان، مخاط دهان و چشم و نواحی دیگر پوست صورت، تنه و اندام­ها بروز کند.

علت بيماری زونا چيست و در چه افرادی بيشتر بروز ميكند ؟ 

يك بيماري ويروسي به علت فعال شدن مجدد ويروس آبله­مرغان قديمي در اعصاب پوست است كه در هر سني ممكن است اتفاق بيافتد ولي در افراد مسن شايعتر است.

استرس، خستگي و بيماري­هاي ضعيف كننده بدن مي­تواند باعث فعال شدن ويروس و بروز علائم بيماري زونا شود. معمولاً و مخصوصاً در افراد بزرگسال درد و چند روز بعد بروز ضايعات تاولي از علائم مشخصه آن است. در هر ناحيه­اي از بدن ممكن است ايجاد شود ولي معمولاً در پوست ناحيه قفسه­ي سينه بيشتر ديده مي­شود.

بيماري گال (جرب) چگونه منتقل مي شود و علامت آن چيست ؟

بيماري گال يك نوع بيماري انگلي شديداً خارش­دار پوست است كه معمولاً در افرادي كه در ارتباط نزديك با هم هستند مثل اعضاي يك خانواده يا جاهائيكه افراد به صورت مجتمع زندگي مي­كنند از فردي به فرد ديگر از طريق تماس پوستي يا دست دادن منتقل مي­شود.

ضايعات شديداً خارش­دار مخصوصاً لاي انگشتان و نواحي تناسلي بويژه در شبها از علائم بارز آن است.

شپش (پديكولوز) سر معمولاً به چه شكل و در چه كساني بيشتر ديده مي شود ؟ 

بيماري ناشي از شپش سر (پديكولوزيس) معمولاً به شكل تخم­هاي بيضي سفيد و يا مايل به قهوه­اي چسبيده به ساقه موها و گاهي خود حشره بالغ آن در سر ديده مي­شود.

معمولاً در اثر تماس مستقيم با فرد آلوده ولي گاهي در اثر تماس با وسايل آلوده مثل شانه يا كلاه بروز مي­كند. در كودكان مخصوصاً دخترها بيشتر ديده مي­شود و باعث ايجاد خارش در سر مخصوصاً در ناحيه پشت سر مي­شود.

بيماري ويتيليگو (بَرَص) چيست و چه روشهای درمانی معمولاً به كار مي رود ؟

بيماري است كه با از بين رفتن رنگدانه­هاي پوستي، رنگ پوست و گاهاً مو در آن ناحيه سفيد مي­شود. گاهي سابقه فاميلي هم از آن ديده مي­شود.

در هر سن و سالي ممكن است ايجاد شود و بيش از نيمي از موارد زير بيست سالگي ايجاد مي­شود.

سير بروز ضايعات در افراد مختلف متغير است و ممكن است تا سالها در يك ناحيه ثابت بوده و پيشرفتي نداشته باشد و يا حتي گاهي خودبخود بهبود يابد.

استفاده از ضد آفتاب در نواحي باز بدن كه درگير اين بيماري است توصيه مي­شود.

كرمهاي پوشاننده، پماد استروئيدي (كورتون) و داروهاي استروئيدي خوراكي، نوردرماني، ليزر اگزايمر و كشت سلولهاي رنگدانه ساز (سلولهاي ملانوسيست) تحت نظر پزشك مي­تواند در بسياري موارد به درمان بيماري كمك كند.

استرس و ضربه به ناحيه مي­تواند باعث تشديد آن شود؛ حمایت روحی و روحیه بخشیدن به بیمار باید همواره مد نظر باشد.

چه نوع خالهاي رنگي (ملانوسيتي) را بايد جدي گرفت و جهت تشخيص دقيق تر به متخصص پوست مراجعه نمود ؟

خالهاي ملانوسيتي و رنگي به طور شايعي در افراد بروز نمايند و اكثراً خوش خيم هستند و ممكن است به طور مادرزادي يا بعداً در طول زندگي ايجاد شوند.

خالهاي خوشخيم ظاهر يكنواخت دارند، قرينه هستند؛ رنگشان يكنواخت است و حداكثر اندازه خالهاي معمولي (غير از خالهاي مادرزادي) معمولاً كمتر از 6 ميليمتر است.

اگر خالي حاشيه نامنظم پيدا كند و رنگهاي متفاوت و تصادفي از قهوه­اي و مشكي گرفته تا صورتي و برنزه داشته باشد و يا اگر سطح نامنظم و زخمي و لبه­هاي آن حالت خوردگي داشته باشد و اندازه آن بيش از 6 ميليمتر باشد، مخصوصاً خالهائي كه در نواحي پوشيده بدن هستند بايد توسط متخصص پوست معاينه و در صورت صلاحديد از آنها نمونه برداري انجام شود.

چه عواملي باعث ريزش مو مي شود ؟ 

ريزش موي تيپ مردانه زمينه هورموني (آندروژن) و ژنتيكي دارد که در مردان جوان با پسروی خط مو در ناحيه­ي پيشاني و کم پُشت شدن موها در ناحیه وسط سر شروع مي­شود و بتدريج پيشرفت مي­كند.

در خانمها ريزش موي آندروژنيك (هورموني) معمولاً طوري است كه خط رويش مو پيشرفت نمي­كند و به طور منتشر بخصوص در ناحيه بالاي سر موها نازك مي­شود و ناحيه فرق سر وسيع مي­شود.

عوامل ديگري مثل استرس، بعد از زايمان و در دوران شيردهي، جراحي، تب، رژيم­هاي لاغري، كم خوني و كمبود آهن، بيماري­هاي تيروئيد و بعضي داروها مي­تواند به طور مؤثر باعث ريزش مو شود كه در صورت مشخص شدن علت آن مي­تواند تحت درمان قرار گرفته و بهبود يابد. البته ريزش موي بعد از زايمان و دوران شيردهي يك نوع ريزش موي فيزيولوژيك است كه اكثراً خودبخود بهبود مي­يابد.

ريزش موي سكه اي چيست و چه عواملی ممكن است باعث تشديد آن شود ؟ 

يك فرم ريزش مو با حاشيه واضح به شكل گرد يا بيضوي است كه معمولاً به طور ناگهاني شروع مي­شود. در هر سن و سالي ايجاد مي­شود ولي عمدتاً در كودكان و بالغين بيشتر ديده مي­شود در هر ناحيه­اي از بدن از جمله سر، ابرو، مژه و ريش وسيبيل ايجاد مي­شود. علت آن دقيقاً مشخص نيست ولي پديده­هاي ايمونولوژيك را در آن دخيل مي­دانند. معمولاً از طرف شخصي استرس به عنوان عامل ايجاد كننده مطرح مي-شود ولي هميشه اين مسئله صادق نيست. گاه موها خودبخود در عرض 1 الي 3 ماه مجدداً رشد مي­كند و در بعضي موارد با بيماري­هايي مثل تيروئيد يا كم­خوني و ديابت ممكن است همراه باشد. آرامش و روحيه بخشيدن به بيماران ضروري است و در مواردي درمانهاي مختلف از جمله درمانهاي موضعي كه از طرف پزشك تجويز مي­شود، در سير بهبود بيماري مي­تواند مؤثر باشد.

علت نوارها يا لكه هاي سفيد در ناخن چيست ؟ 

معمولاً ضربه جزئي و مكرر كه مدتي قبل به ريشه ناخن وارد شده خود را به شكل نوار سفيد در ناخن رشد كرده نشان مي­دهد و ربطي به كمبود كلسيم ندارد. ولي چناچه همراه با تغيير قوام و رنگ مايل به زرد و پودري شدن ناخن يا جدا شدن ناخن از بستر خود باشد بايد براي تشخيص قطعي­تر از قارچ ناخن به پزشك مراجعه شود.

علت بروز هيرسوتيسم (پرموئي تيپ مردانه) در خانمها چيست ؟ 

اختلالات هورموني بويژه هورمونهاي تخمداني و بيماري پلي­كيستيك تخمدان، غده فوق­كليوي، تيروئيد، هيپوفيز و مصرف بعضي از داروها از جمله (بعضي از انواع قرصهاي ضدبارداري) و بعضي از داروهاي هورموني ديگر مي­تواند باعث هيرسوتيسم شود. در بسياري از موارد سطح هورمونها در آزمايش خون ممكن است طبيعي بوده و صرفاً افزايش پاسخ­دهي گيرنده هاي هورموني ريشه موها باعث ايجاد موي زائد مي-شود.

در بعضي موارد علت خاصي براي آن يافت نشده، البته زمينه فاميلي هم در ايجاد هيرسوتيسم نقش دارد.

ليزر موی زائد معمولاً روی چه نوع موهايی بيشتر مؤثر است ؟ 

هرچه مو ضخيم­تر و تيره­تر باشد، مخصوصاً در افراد با پوست روشن­تر پاسخ دهي موي زائد بيشتر است. روش لیزر به تنهایی روی موهای سفید مؤثر نیست.

عوارض ليزر مو چيست ؟ 

معمولاً عارضه مهمي ندارد، ايجاد التهاب و قرمزي كه مدت كوتاهي بعد از انجام ليزر از بين مي­رود، جزء طبيعي بعد از ليزر محسوب شده و به عنوان عارضه درنظر گرفته نمي­شود.

بندرت ممكن است رنگ پوست در ناحيه تحت درمان پررنگ­تر شود كه در صورت بروز معمولاً بعد از مدتي ازبين مي­رود.

ايجاد زخم، تاول، كمرنگ شدن پوست و بافت جوشگاهي بدنبال ليزر مو بسيار نادر است.

چه نكاتي را فرد بايد در ارتباط با ليزر مو رعايت نمايد ؟ 

موهاي ناحيه تحت درمان ليزر نبايد بلند باشد، بيمار بايد آنها را قبلاً تراشيده و فقط نوك مو از سطح پوست بيرون باشد.

از روش­هايي مثل اصلاح (بندانداختن) و موم و موچين از 2 الي 3 هفته قبل از ليزر (به علت كاهش اثر ليزر) استفاده نشود.

بيمار مي­تواند نيمساعت تا يكساعت قبل از ليزر از كرم بي­حس كننده موضعي براي كاهش درد احتمالي استفاده نمايد.

درصورتيكه فرد سابقه تبخال و یا مصرف داروي خاص (مخصوصاً روآكوتان) داشته و دارد و يا بيماري خاصي دارد بايد به پزشك معالج اطلاع دهد.

درحاملگي ليزر توصيه نمي­شود.

برنزه كردن پوست با دستگاه سولاريوم و يا حمام آفتاب خطر عوارض ليزر بويژه تغييرات رنگي پوست را تشديد مي­كند، پس بايد به پزشك معالج اطلاع داده شود.

تا رفع التهاب و قرمزي بعد از ليزر بايد از تماس و در معرض آفتاب قرار گرفتن پرهيز شود.

ليزر در درمان چه نوع از بيماری يا مشكلات پوست موثر است ؟ 

ليزر در درمان بسياري از مشكلات پوست و مو مؤثر است، موارد شايع كاربرد آن، ليزر موي زائد، ضايعات رنگدانه­اي مثل كك و مك و ضايعات قهوه­اي پشت دست و صورت افراد مسن (لنتيگو)، بيماري ويتليگو (برص)، ضايعات عروقي مثل خال لكه شرابي (پورت­واين) و همانژيوم، برداشت ضايعات پوستي مثل زگيل و بعضي از تومورهاي خوشخيم پوستي، ترميم اسكار و جاي جوش، اسكار زخم و سوختگي و بخيه، برداشت خالكوبي­ها (تاتو)، جوان­سازي پوست و كاهش چين و چروك است.

تزريق بوتاكس عمدتاً در چه مواردی كاربرد دارد ؟ 

بوتاكس عمدتاً در كاهش و بهبود چروك­هاي صورت مخصوصاً چروك­هاي قسمت فوقاني صورت كه به علت فعاليت ماهيچه­هاي صورت در ناحيه اخم (بين ابروها)، پيشاني و دور چشم و همچنين در درمان تعريق بيش از حد نواحي زير بغل و كف دست ها بكار مي­رود.

گرچه موارد كاربرد فراواني در ساير نواحي پوست صورت، گردن و ... و نيز در ساير رشته­هاي پزشكي دارد.

عوارض بوتاكس چيست ؟ 

معمولاً عوارض بوتاكس نادر است، درد جزئي در محل تزريق كه در صورت تمايل از پماد بي­حسي موضعي مي­توان استفاده نمود.

كبودي در ناحيه تزريق كه پديده­ي شايعي نيست ولي در صورت بروز ظرف چندروز خودبخود از بين مي­رود.

عوارضي مثل افتادگي پلك و ابرو و بروز حساسيت در ناحيه تزريق خيلي نادر است. به دليل آنكه ماده پروتئيني بوتاكس بعد از مدتي به تدريج در بدن تجزيه شده و از بين مي­رود، عوارض نادري هم كه احياناً بدنبال بوتاكس ايجاد شود خودبخود بعد از مدتي با تجزيه آن از بين مي­رود.

تزريق بوتاكس در چه مواردی قدغن است ؟

در دوران حاملگي، شيردهي، سابقه حساسيت به مواد بوتاكس و بعضي از بيماري­هاي سيستم عصبي عضلاني و در مصرف بعضي داروها تزريق بوتاكس قدغن است و بهتر است قبل از تزريق فرد با پزشك مشاوره نموده و انتظارات خود را از تزريق بوتاكس بيان نمايد.

ژل تزریقی خوب باید چه مشخصاتی داشته باشد ؟ 

ژل خوب باید با بافت­های بدن سازگار باشد؛ باعث تحریک سیستم ایمنی (حساسیت زودرس یا دیررس) نشود؛ سرطان­زا نباشد؛ جابجا نشود؛ گران نباشد؛ موقع تزریق بتواند به طور یکنواخت در بافت قرار گیرد؛ و عوارض جانبی مهم دیگری نداشته باشد.

عوارض جانبی تزریق ژل چیست ؟ 
  • درد و ناراحتی حین تزریق و بعد از آن که معمولاً با انجام بی­حسی موضعی کاهش میابد؛

  • ورم و کبودی بعد از تزریق که این 2 عارضه اگر ایجاد شود، معمولاً ظرف چند روز از بین می­رود؛

  • عوارض دیگر از جمله ایجاد عفونت، تشکیل اسکار، برامدگی نامنظم نادر است، البته در مورد ژلهای سازگار با بافتهای بدن از جمله ژلهای هیالورونیک اسید چنانچه عارضه­ای نیز ایجاد شود، با توجه به جذب تدریجی آنها عوارض آنها نیز معمولاً از بین می­رود.

درچه مواردی تزريق ژل قدغن است ؟ 
  • وجود عفونت در محل تزريق ژل

  • سابقه حساسيت به ماده ژل

  • مصرف داروي ايزوترتینوئين (روآكوتان) در طي 6 ماه قبل

  • حاملگي

  • انتظارات فرد از آنچه مي­تواند توسط ژل ايجاد شود فراتر باشد

تماس با ما

 بابل، میدان کشوری، خ, سرگرد قاسمی، جنب آزمایشگاه فیروزجاهی، مجتمع باران طبقه سوم

 

 تلفن : 32288838 - 011

 

 ایمیل : info @ dr-adabi.ir

 

 سایت : www.dr-adabi.ir

Template Design:Dima Group