کازماتیک، دارو یا هر دو؟

سازمان دارو و غذای ایالات متحده آمریکا، FDA تعریف مشخصی برای قرارگیری یک ماده در لیست محصولات کازمتیک، دارو، یا هر دو دارد و بر طبق قوانین این سازمان:

تفاوت قانونی میان یک ماده کازمتیک و یک دارو با هدف استفاده مورد انتظار از محصول مشخص می شود. قوانین و ضوابط مختلفی برای هر نوع محصول به کار میرود. گاهی شرکتها از قانون تخلف می کنند و در بازار یک محصول کازمتیک را با ادعای دارو بودن عرضه می کنند، یا یک دارو را به عنوانی که محصول کازمتیک است به فروش می رسانند بدون اینکه شرایط لازم یک دارو را داشته باشد.

طبق قانون، FDA یک محصولی کاز متیک را چگونه تعریف میکند؟

قانون دارو، غذا و مواد آرایشی (قانون FD&C)، مواد کازمتیک را با هدف استفاده از آنها، به صورت کالایی که مالیده، ریخته، پاشیده، اسپری و تزریق می شود یا به صورتهای دیگر برای بدن انسان به کار گرفته شود که برای تمیز کردن، زیبا کردن، افزایش جذابیت، یا تغییر ظاهر است، تعریف می کند (بخش ۲۰۰۱ قانون FD& C). محصولاتی که شامل این تعریف می شوند شامل: مرطوب کننده های پوسهتا، عطرها، رژلب ها ، لاک های ناخن ، محصولات آرایشی چشم و صورت ، شامپوها، فرهای دائم ، رنگ موها، خمیر دندان ها، دئودورانت ها 9 20 هر مادهای که به صورت محصول کازمتیک به کار میرود هستند.

طبق این قانون، دارو چگونه تعریف می شود؟

قانون (FD&C) داروها را تا حدودی به قصد استفاده به صورت کالاهایی که برای استفاده در تشخیصی، بهبودی، تسکین، درمان یا جلوگیری از بیماری به کار می روند و کالاهایی (غیر از غذا) که برای تأثیر بر ساختار یا هر عملکرد بدن در انسان یا دیگر حیوانات به کار میرود تعریف می کند (قانون FD&C بخش ۲۰۱)

چگونه یک محصولی میتواند هم دارو و هم کازمتیک باشد؟

برخی از محصولات با هر دو تعریف دارو و ماده کازمتیک مطابقت دارند. این امر زمانی روی می دهد که محصول دو مورد استفاده داشته باشد. برای مثال شامپو، محصولی کازمتیک است چون به قصد تمیز کردن مو به کار میرود. هر آنچه که در درمان ضد شوره به کار رود، داروست چون به منظور درمان شوره به کار میرود. در نتیجه یک شامپوی ضدشوره هم داروست هم محصولی کازمتیک. در میان دیگر ترکیبات کازمتیک ادارویی خمیردندان های حاوی فلوراید، دئودورانت هایی که ضد تعریق اند، و مرطوب کنندهها و مواد آرایشی که با نام ضدآفتاب به فروش میرسند قرار دارند. باید چنین محصولاتی با شرایط هم دارو و هم ماده آرایشی مطابقت داشته باشند.

در مورد کازمسیوتیکال چطور؟

قانون FD&C چنین دسته بندی به عنوان کازمسیوتیکال مشخص نکرده است. یک محصول می تواند دارو، ماده کازمتیک یا ترکیبی از هردو باشد اما در قانون(Cosmeceutical) معنایی ندارد. هر چند این واژه در بسیاری از کشورها از جمله کشورهای اروپایی معنی می یابد.

GMP چیست؟

روش تولید مناسب (GMP) یک فاکتور مهم در اطمینان از عدم تقلبی یا جعلی بودن کالا است. هرچند هیج قانونی برای شرایط GMP خاص، برای محصولات کازمتیک عنوان نشده است، اما در مقابل قانون تبعیت از شرایط GMP برای داروها را ضروری کرده است و قوانینی وجود دارد که حداقل شرایط GMP فعلی را برای داروها مشخص کرده است. عدم توانایی در دنبال کردن شرایط GMP باعث می شود که یک دارو جعلی باشد.

چگونه قصد استفاده از یک محصول تعیین می شود؟

قصد استفاده به روشهای مختلفی ممکن است تعیین شود. از جمله: - ادعاهایی که روی برچسب محصول، در تبلیغات، در اینترنت یا دیگر ابزارهای تبلیغاتی عنوان می شود. برخی ادعاها ممکن است باعث گمراهی شود به نحوی که یک دارو به جای یک فرآورده کازمتیک عرضه و فروخته شود. ادعاهایی که یک محصول را به صورت دارو به قصد استفاده درمانی و پیشگیری از بیماری یا تأثیر بر ساختار یا عملکرد بدن انسان معرفی می کند کاملا واضح و مشخص است. برخی از این نمونه ادعاها رویش مجدد مو، کاهش سلولیت، درمان اتساع رگها، یا تجدید حیات سلول ها است. - درک مصرف کننده که ممکن است از روش اعتبار محصول تعیین شود. یعنی سؤال شود که چرا مصرف کنندهها، کالایی راخریداری میکنند و چه انتظاری از خرید آن دارند؟ - اجزای تشکیل دهنده یک فرمول که ممکن است باعث شوند تا یک محصول به عنوان دارو در نظر گرفته شود، بعضی از مواد دارای آثار درمانی شناخته شده ای (هم از نظر مردم و هم از نظر صنعت) هستند. مانند، وجود فلوراید در خمیر دندان ها. این اصل همچنین برای روغن های ضروری در محصولات عطری هم صادق است. یک عطر که برای افزایش جذابیت به فروش می رسد یک محصول کازمتیک است. اما یک عطر که با ادعای رایحه درمانی (آروماتراپی) عرضه می شود همانند ادعایی که بو به مصرف کننده کمک می کند تا بهتر بخوابد یا سیگار را ترک کند به خاطر قصد استفاده از آن مطابق تعریف داروست.


 

تماس با ما

 بابل، میدان کشوری، خ, سرگرد قاسمی، جنب آزمایشگاه فیروزجاهی، مجتمع باران طبقه سوم

 

 تلفن : 32288838 - 011

 

 ایمیل : info @ dr-adabi.ir

 

 سایت : www.dr-adabi.ir

Template Design:Dima Group