اختلالات تار مو

مقدمه
عملکرد موها و ناخن ها محافظت از بدن است. آنها همچنین دمای بدن را ثابت نگه می دارند. عملکرد مهم دیگر آنها کمک به حس کردن است. همانطور که سن بالاتر می رود پوست، موها و ناخن ها نیز تغییر می کنند، مثلاً رنگ موها عوض می شود. این یکی از واضح ترین علائم پیری است. رنگ موها بخاطر حضور رنگدانه هایی است به نام ملانین که توسط فولیکول های موها تولید می شوند. با بالا رفتن سن، فولیکول ملانین کمتری می سازد. سفید شدن اغلب از سن سی سالگی آغاز می شود. موهای سر غالباً از پیشانی به سمت بالای سر شروع به سفید شدن می کند. این روند با روشن تر شدن رنگ موها آغاز و نهایتاً با سفیدی شان پایان می پذیرد. موهای صورت و بدن نیز سفید می شوند اما همیشه بعد از موهای سر. موهای زیربغل، سینه و ناحیه شرمگاهی کمتر سفید شده یا ممکن است اصلاً سفید نشوند. نحوه و زمان سفید شدن موها توسط ژن ها تعیین می شود. موها بیشتر در سفیدپوستان و سپس در آسیایی ها سریع تر سفید می شوند. مکمل های غذایی، ویتامین ها و دیگر محصولات این چنینی، سفید شدن موها را کاهش نداده و یا آن را متوقف نمی کنند. در این روند ضخامت موها تغییر می کند. مو از رشته های پروتئینی بسیاری ساخته شده است. یک تار مو بین 2 تا 6 سال بطور طبیعی زندگی می کند، این مو سپس می افتد و با موی جدید جایگزین می گردد. تعداد موها در سر و بدن هر فرد نیز توسط ژن ها تعیین می گردد. با بالا رفتن سن، تقریباً همه افراد تعدادی از موهای خود را از دست می دهند. میزان رشد مو نیز کاهش می یابد. رشته های مو کوچکتر شده و رنگدانه های شان نیز کمتر می شود، پس موهای ضخیم و خشن در جوانی به موهای نازک، ظریف و کمرنگ در پیری مبدل می گردد. بسیاری از فولیکول های موها نیز دیگر موی جدید تولید نمی کنند. مردان ممکن است در سن حدوداً سی سالگی علائم طاسی را بروز دهند. بسیاری از مردان نیز در حدود 60 سالگی نوعی از طاسی مرتبط با هورمون تستوسترون را بروز می دهند با نام طاسی با الگوی مردانه که در این اختلال موها در جلو و بالای سر می ریزند. زنان نیز می توانند نوع مشابهی از طاسی به نام طاسی با الگوی زنانه را با بالا رفتن سن بروز دهند. در این اختلال تعداد موها کمتر شده و پوست سر قابل دیدن می شود. با بالا رفتن سن، موهای بدن و صورت نیز شروع به ریزش می کنند. موهای صورت ممکن است به ویژه روی چانه و اطراف لب ضخیم تر شوند. موهای ابرو، داخل بینی و روی گوش ها در مردان نیز ممکن است بلندتر و ضخیم تر شود. پیری منجربه تغییرات بسیاری در موها و پوست می شود.

برای روشن شدن تغییرات مو با بالا رفتن سن، اثر سن بر خواص مو از ماکرو به دیدگاه میکروسکوپی مورد بررسی قرار گرفت. آزمون درخشندگی مو که بر روی 230 زن ژاپنی از سن 10 تا 70 سال آنجا شد، نشان می دهد که درخشندگی مو با افزایش سن کاهش می یابد، اما سطح مقطع و نمی تواند کاهش درخشندگی بر اثر پیری را توضیح دهد. تجزیه و تحلیل ساختاری دقیق مو توسط پراش پرتو ایکس نشان داد که ناهمگنی در توزیع در ساختار مو با سن افزایش یافته و مربوط به افزایش نامنظم در انحنای مو است. چنین افزایش انحنا، یکی از عوامل مهمی است که منجربه کاهش درخشندگی و پیری مو می شود.

موی انسان نقش مهمی دارد، مانند حفاظت از پوست سر و جذاب نمودن ظاهر شخص. مردم، بخصوص زنان، از موهای خود روز به روز مراقبت می کنند و علاقه ای عمیق به موهای خود را دارند و برای به حداقل رساندن تغییرات نامطلوب در خواص مو سعی می کنند. یکی از اثرات مهم بر خواص مو، پیری است.

علائم پیری همانطور که اشاره شد در همه جای بدن ظاهر می شود. در دنیای مراقبت های بهداشتی و کازمتیک، بسیاری از تحقیقات در رابطه با کنترل و مقابله با پیری انجام شده است، با این حال، مطالعات پیری مو نسبتاً پراکنده است. خاکستری شدن مو، کاهش در تعداد موها و تبدیل شدن شان به فیبرهای نازک تر با بالا رفتن سن به خوبی شناخته شده است. آزمایشات متعددی نشان می دهند که چربی مو وابسته به سن است، برخی از این تغییرات مربوط به قبل و برخی مربوط به بعد از یائسگی است.

برای روشن شدن تغییرات مو با پیری، خواص فیزیکی و ساختار فیبر مو را باید در نظر گرفت. ادامه تحقیقات بر روی فرد برای یک دوره زمانی طولانی بسیار مشکل است، بنابراین تحقیقات بر روی تعداد زیادی از شرکت کنندگان برای بدست آوردن نتایج آماری قابل ملاحظه انجام گرفت. به عنوان مثال، وابستگی سن به قطر مو با پژوهش در تعداد زیادی از زنان و مردان ژاپنی نشان داده شد. قطر مو در زنان تا سن 35 سالگی افزایش و به تدریج بعد از سن 40 سالگی کاهی می یابد. از سوی دیگر، برای مردان، کاهش قطر مو بعد از سن بلوغ رخ می دهد.

تماس با ما

 بابل، میدان کشوری، خ, سرگرد قاسمی، جنب آزمایشگاه فیروزجاهی، مجتمع باران طبقه سوم

 

 تلفن : 32288838 - 011

 

 ایمیل : info @ dr-adabi.ir

 

 سایت : www.dr-adabi.ir

Template Design:Dima Group