موخوره با نام علمی تریکوپتیلوزیس(trichoptylosis)مشکل شایعی می باشد. در این بیماری، قسمت انتهایی ساقه مو شکافته شده و به دو قسمت یا بیشتر تقسیم می شود، سپس شکافتگی به طرف ریشه پیشرفت می کند و باعث شکستن و خرد شدن ساقه مو می شود. موخوره در واقع به علت آسیب لایه پوشاننده بیرونی مو رخ می دهد که کوتیکول نام دارد. کوتیکول در موهای سالم با نظم مشخصی قرار گرفته اند که آن را به سفال های سفت تشبیه می کنند. زیرا این سلول ها با مختصر هم پوشانی، روی هم قرار گرفته اند. هر عاملی که به کوتیکول آسیب برساند باعث موخوره می شود از جمله شامپوهای خشن و غیر استاندارد، مواد اکسیدان، رنگ مو، مواد فر، گرمای شدید ناشی از سشوار یا اتوی مو، باد و تابش آفتاب. هنگامیکه موها بسیار بلند می شوند به علت تماس طولانی مدت با مواد شوینده آسیب دیده و موخوره می شود.

عوامل ایجاد کننده موخوره

1ـ نور خورشید که باعث شکستن پیوندهای دی سولفیدی می شود

2ـ عوامل شیمیایی

     ـ رنگبری (دکلره) کردن مو

      ـ رنگ کردن مو

      ـ صاف کردن مو

3ـ عوامل حرارتی

     ـ استفاده از اتوی مو و سشوار

4ـ سایر عوامل 

     ـ برخی از شامپوهای نامناسب

     ـ عمر تار مو

     ـ ترکیب عوامل شیمیایی و مکانیکی

مکانیزم دو شاخه شدن بخش انتهایی موی انسان

ترمیم یا جلوگیری از دو شاخه شدن انتهای موهای بلند موضوع قابل توجهی در صنعت کازمتیک است. شانه زدن نیاز معمول مو است که در دو شاخه شدن آن نقش اندکی دارد. دو شاخه شدن همیشه در قطر بیضوی مو اتفاق می افتد. بر اساس مطالعات نظری می توان گفت که شانه کردن موهای درهم تنیده و گره خورده، موجب تحریک و شکنندگی موها در قطر می شود. در میان عوامل دخیل در ایجاد انشعاب در تار مو دو عامل پر رنگ تر هستند که استفاده از محصولات آرایشی ـ بهداشتی برای کاهش آنها توصیه می شود. یک راه برای کاهش برخورد تارهای مو به یکدیگر (اصطکاک)، استفاده از روغن و دیگری تقویت کشسانی و انعطاف پذیری مو می باشد. یکی از نگرانی های زیاد در بین افرادی که موهای بلند دارند دو شاخه شدن انتهای آن است. از بین بردن آسیب های مو به چالشی مهم در بین تولید کنندگان محصولات آرایشی ـ بهداشتی بدل شده است. موهایی که بیشتر در معرض مواد شیمیایی نامطلوب (به عنوان مثال: بی رنگ کردن، فر کردن یا رنگ کردن) هستند یا بیش از اندازه در معرض نور خورشید قرار دارند بیشتر دچار دو شاخه شدن می شوند. دو شاخه شدن به خودی خود ایجاد نمی شود و در کنار شانه کردن و برس کشیدن مو، نیاز به عوامل دیگری (به میزان بیشتر از حد معمول) دارد. بسیاری از فاکتورهایی که دو شاخه شدن را تشدید می کنند شناخته شده هستند، اما هنوز روند آن بطور اساسی تشریح نشده است. در بررسی های گسترده ای که با اسکن میکروسکوپ الکترونی بر روی موی سر انسان انجام شده است، مشخص شده که دو شاخه شدن انتهای مو مستلزم گسترش دو شاخه شدن از نقطه ای از نوک مو تا انتهای آن در سطح طولی مو است که همواره از میان قطر تار مو اتفاق می افتد. به علاوه، بیشتر موها در برش مقطعی بیضی شکل هستند. برش اولیه بدون استثناء در بزرگترین قطر مو اتفاق می افتد، این سرنخ حوادث مکانیکی است که در شکستگی مو دخیل هستند، در هنگام شانه کردن موها، گره خوردگی مو زمانی اتفاق می افتد که شانه نزدیک انتهای موها است و لذا شدت آسیب به موها افزایش می یابد. نیروی زیادی برای عبور دادن شانه از داخل موها نیاز است که با شانه زدن متوالی کمتر می شود و موها در نهایت شانه می شوند. این نیرو که قوی تر از نیروی لازم برای حرکت شانه است، به علت گیر کردن و گره خوردن موها مورد نیاز است. گره خوردگی به تدریج تا انتها، جائی که موها درهم قفل می شوند، کشیده می شود. عوامل موضعی و عوام دیگری که مو در طول عمر خود با آنها روبرو است، باعث اصطکاک بین تارهای مو می شوند. در حین پوش دادن موها، درهم رفتگی موها توسط شانه بیشتر می شود و کم کردن فاصله با انتهای مو (طول مو) باعث افزایش حجم آن می شود. نیروی زیادی برای باز کردن گره ها نیاز است. روی هم رفته این روشی است که معمولاً برای افزایش حجم موها استفاده می شود. بیش از 20 سال پیش شانه زدن موهای درهم گره خورده با استفاده از اسکن میکروسکوپ الکترونی با ولتاژ پائین مشاهده شد. مشخص شد که گره ها می توانند بیش از 30 تار مو را بطور جداگانه درگیر کنند و حرکت هر تار مو مستقل از بقیه است. بزرگنمایی متوسط میکروسکوپ، نمایی مانند دریای خروشانی از مارها را نشان می دهد.

در ابتدای شانه کردن، برخی از قسمت های در تماس مو از هم جدا می شوند. با افزایش نیرو برخی قسمت ها از هم جدا شده و برخی قسمت های مجاور و در عرض عمودی محور کشیده شدند. در این حالت موها با زاویه 90 درجه و گاهی حتی 360 درجه به دور یکدیگر می پیچند. هر مو در جهت سفت شدن گره ها حر کت می کند و در نهایت گره ها باز می شوند. در انجام این کار، مو به سرعت در قطر محوری کوچک خود خمیده شده و سپس در همه نقاط در امتداد تماس طولی اش صاف و مرتب شد. از آن جاییکه سرعت شانه زدن در کار با میکروسکوپ الکترونی کمتر از حالت واقعی بود، تخمین زده می شود که در حالت واقعی زمان ثابت برای چنین پیچش و صاف شدن بین 100 میکرو ثانیه تا 1 میلی ثانیه باشد. همچنین بسیار محتمل است که در جاییکه موها هنگام شانه کردن با زاویه زیاد در حال خم شدن هستند، ممکن است تارهای مو در قطر محوری اصلی مو دچار شکستگی شوند. پس از اولین شکست و آسیب دیدن مو، در هنگام باز کردن خمیدگی و در واقع مرتب کردن مو، این شکستگی تمایل به ادامه مسیر دارد. این دو شاخه شدن در قطر محوری اصلی مو با فرم میکروسکوپی انشعاب کاملاً مطابق است. گفتنی است که شانه کردن مو ممکن است باعث دو شاخه شدن آن نگردد اما احتمال دارد که با شانه زدن مکرر موی بهم ریخته، تنش پیچشی باعث دو شاخه شدن بخش انتهایی مو شود. در فرد عوامل زیادی همچون طول مو، سرعت شانه زدن، میزان بهم ریختگی و نیز قطر مقطع عرضی مو و شکل آن احتمال دو شاخه شدن مو را تعیین می کنند. دو عامل مهم دیگر که باعث دو شاخه شدن انتهای موها می شوند را نیز میتوان با برخی تغییرات و استفاده مناسب از شامپوها و لوازم بهداشتی اصلاح نمود. اولین فاکتور، ضریب اصطکاک تار مو است. با افزایش اصطکاک، نیروی بیشتری برای عبور دادن شانه از موها استفاده شده، این امر با خم شدگی بیشتر موها روی یکدیگر همراه می شود و نیروهای پیچشی طولی بیشتری در امتداد هر تار مو تولید می شود. هر گونه محصول آرایشی بهداشتی که اصطکاک بین موها را کاهش دهد، باعث کاهش تنش های پیچشی  عدم دو شاخه شدن مو می شود. عامل دوم که به میزان کشسانی و انعطاف پذیری خود مو مربوط می شود مرتبط با فشارهایی است که به طول مو وارد می شود. اگر تنه مو (که بیشتر از پروتئین تشکیل شده است) در برابر فشارهای پیچشی وارده انعطاف کافی را نداشته باشد، شکست در مو اتفاق می افتد. احتمال نبود این انعطاف در موهایی که زیاد در معرض نور خورشید قرار می گیرند، جاییکه شبکه ارتباطی پروتئین توسط رادیکال آزاد تغییر می کند، بسیار بیشتر است و به همین دلیل است که افرادی که موهایشان دائماً در معرض خورشید است، در مقابل دو شاخه شدن آسیب پذیرتر هستند. باید توجه داشت که میزان اثر تابش و دما بصورت فزاینده هرچه به نوک مو نزدیک شویم افزایش می یابد. موادی که به کشسانی (انعطاف پذیر بودن) پروتئین های مو کمک می کنند باید دو شاخه شدن مو را کاهش دهند. بر اساس مشاهدات نویسنده میزان دو شاخه شدن موها زمانی که مو دارای رطوبت است کمتر می شود که نشانگر این است که آب یک عامل کشسان کننده می باشد.

راه های دارویی رها شدن از شر موخوره

ـ از نرم کننده هایی که نیاز به آبکشی ندارند پس از هر بار دوش گرفتن استفاده کنید. نرم کننده از خشک شدن مو و در نتیجه احتمال به وجود آمدن موخوره جلوگیری می کند.

ـ استفاده از شامپوهای خیلی ملایم حاوی ترکیبات موثر در درمان موخوره

ـ شامپوهای ضدشوره هم می توانند به درمان موخوره کمک کنند. در اغلب موراد موخوره ها ناشی از خشکی پوست سر هستند که منجربه شوره و شکنندگی مو هم می شوند، بنابراین، اگر شوره سر درمان شود، ترمیم موخوره ها را هم به دنبال خواهد داشت.

از جمله مواردی که جهت درمان موخوره مورد استفاده قرار می گیرد ویتامین E است، این ویتامین موجب افزایش جریان خون شده و می تواند به رشد مو کمک کند. این مکمل غذایی همچنین از دو شاخه شدن انتهای مو (موخوره) جلوگیری می کند. از ویتامین E میتوان علیه خشکی و همچنین برای ترمیم موهای آسیب دیده بر اثر استفاده بیش از حد از سشوار استفاده کرد.

بررسی آزمایشگاهی درمان موخوره

فاز اول: ایجاد موی آسیب دیده

مراحل:

1ـ بوسیله آسیب مکانیکی و حرارتی بطور همزمان، آسیب را بر روی مو ایجاد می کنیم.

2ـ موی آسیب دیده را علامت گذاری می کنیم

3ـ بوسیله یک استرئومیکروسکوپ (stereomicrocope)از مو عکس برداری می کنیم.

فاز دوم درمان:

1ـ درمان مو توسط فرمولاسیون خاص مد نظر

2ـ عکس برداری مجدد توسط میکروسکوپ

فاز سوم: بررسی استقامت مو

1ـ شانه کردن مو (20 مرتبه)

2ـ ارزیابی کیفیت مو و عملیات برچسب گذاری

3ـ محاسبه درصد بهبود پس از درمان

 


 

تماس با ما

 بابل، میدان کشوری، خ, سرگرد قاسمی، جنب آزمایشگاه فیروزجاهی، مجتمع باران طبقه سوم

 

 تلفن : 32288838 - 011

 

 ایمیل : info @ dr-adabi.ir

 

 سایت : www.dr-adabi.ir

Template Design:Dima Group