رویش بیش از حد مو یا رویش مو در قسمتهایی که به طور معمول نباید وجود داشته باشد، است.

سن: فقط پس از بلوغ رخ می‌دهد، با افزایش سن شایعتر میشود.
جنس: در زنان شایعتر است.
ژنتیک: گاهی به صورت خانوادگی دیده میشود.
نحوه زندگی: یک عامل خطر مهم نیست.
دو نوع، رویش بیش از حد مو وجود دارد: هیرسوتیسم (hirsutism) و هیپرتریکوزیس (hypertrichosis). هیپرسوتیسم فقط زنان را مبتلا می‌کند. در این حالت، موهای بیش از حدی به ویژه بر روی صورت، تنه و اندامها به وجود می‌آید. این نوع از رویش بیش از حد مو، در نزان مسنتر از ۶۰ سال به ویژه زنان نژاد مدیترانه‌ای، آسیایی، اسپانیایی و عرب، شایعتر است.
نوع دوم رویش بیش از حد مو، هیپرتریکوزیس است که می‌تواند هم مردان و هم زنان را مبتلا سازد. در این وضعیت، موها در همه قسمتهای بدن، حتی قسمتهایی که به طور طبیعی مو ندارد، می‌روید.
علل بیماری:
هیرسوتیسم خفیف در زنان، به ویژه پس از یائسگی، اغلب طبیعی در نظر گرفته میشود.
در بعضی موارد، این حالت ممکن است در نتیجه افزایشی در هورمونهای مردانه‌ای که به طور طبیعی در بدن خانمها وجود دارد، رخ دهد، که احتمال دارد به علت اختلالاتی همچون سندرم تخمدان پلی کیستیک باشد. هیپرتیریکوزیس می‌تواند در نتیجه بی‌اشتهایی عصبی یا به عنوان عارضه جانبی داروهای سرکوب کننده ایمنی یا داروهای ضد فشار خون به وجود آید.
کارهایی که باید انجام شوند:
اگر شما یک زن جوان مبتلا به هیرسوتیسم هستید، پزشکتان ممکن است ترتیب انجام یکسری آزمایشات خونی جهت اندازه‌گیری سطوح هورمونهای مردانه را بدهد. اگر مقادیر این هورمونها بالا باشند،‌ ممکن است داروهایی جهت بلوک کردن اثرات هورمونها و درمان بیماری زمینه‌ای، تجویز شود.
برای مثال، سندرم تخمدان پلی کیستیک ممکن است به وسیله هورمونها یا جراحی درمان گردد. اگر هیپرتریکوزیس، عارضه جانبی یک دارو است، متوقف کردن درمان، اغلب باعث بازگشت این وضعیت میشود.
شما می‌توانید، خودتان با چیدن، تراشیدن، بندانداختن، موم انداختن یا استفاده از کرمهای مو بر، با رویش بیش از حد مو، کنار بیایید. تنها روشی که مو را به طور دائم حذف می‌کند، الکترولیز (electrolysis) است، اما این کار یک روش آهسته بوده و می‌تواند ناراحت کننده باشد.

 

تماس با ما

 بابل، میدان کشوری، خ, سرگرد قاسمی، جنب آزمایشگاه فیروزجاهی، مجتمع باران طبقه سوم

 

 تلفن : 32288838 - 011

 

 ایمیل : info @ dr-adabi.ir

 

 سایت : www.dr-adabi.ir

Template Design:Dima Group